7 липня Регіональний офіс водних ресурсів у Дніпропетровській області оголосив закупівлю робіт з капітального ремонту об’єкту «Поліпшення санітарного стану ставка в районі санаторію-профілакторію «Джерело» та бази відпочинку «Затишок» на території Новолатівської сільської ради Широківського району – капітальний ремонт».
Про це повідомляється в системі «Прозоро».
Очікувана вартість проекту 61 млн. 267 тис. 384 грн. 80 коп. Планується виконати роботи по розчищенню та заглибленню ставка, а також зробити капітальний ремонт дамби та дорожнього покриття на ній. Кінцевий термін виконання робіт: 31 грудня 2024 року.
На відкриті торги з особливостями подався лише один учасник – ТОВ «Гарантстройінвест» з пропозицією виконати роботи за 60 млн. 844 тис. 560 грн.
Фінансування проекту відбувається коштом фонду охорони навколишнього природного середовища Новолатівської сільської ради та Дніпропетровської обласної ради. Це гроші, які Дніпропетровщина отримала від сплати екологічного податку, грошових стягнень за шкоду, заподіяну місцевими промисловими забруднювачами, а також від інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян.
Тут треба додати, що територія Новолатівської об’єднаної територіальної громади Криворізького району Дніпропетровської області багато років потерпає від діяльності гірничодобувних та промислових підприємств Кривого Рогу. ГЗК ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», ПАТ «ІнГЗК» та ПАТ «ПІВДГЗК» розмістили тут свої відвали кар’єрів та хвостосховища.
На території громади у балці Свистунова більше 45 років функціонує ставок-накопичувач шахтних вод високої мінералізації від Південної групи шахт Кривбасу. Сьогодні він є аварійним та переповнений отруйними шахтними водами.
Через діяльність забруднювачів в навколишніх селах погіршується якість та родючість земель, в ґрунт потрапляють мінералізовані води, а на поверхню осідають пилогазові викиди з відвалів, пляжів хвостосховищ та аглофабрик. Жителі не мають чистої питної колодязної води та страждають від підтоплень та зсувних процесів, які зумовлені функціонуванням хвостосховищ «Войкове» та «Об’єднане», а також ставка-накопичувача шахтних вод Кривбасу. Високомінералізовані води із аварійного ставка потрапляють в річку Інгулець, не встигаючи очиститися природнім шляхом, течуть далі до фермерів Миколаєвської області.
Мешканці громади, що одночасно потерпає від негативного впливу забруднювачів повітря, ґрунту та води, дізнавшись про розчищення ставка за 60 мільйонів в складний для країни час, були здивовані викривленим пріоритетам влади та обурились таким нецільовим використанням коштів екологічного фонду.
Тим більш, шо вказані санаторій-профілакторій «Джерело» та база відпочинку «Затишок» не працюють вже більше десяти років.
26 новолатівців через Благодійну організацію “БФ “Новоселівський” звернулися до Держаудитслужби із вимогою скасування тендеру. Вони вбачають в закупівлі ознаки корупції і вимагають від правоохоронних органів розслідування, бо підозрюють корупційну змову місцевої влади з керівництвом області.
І мешканці громади не далекі від дійсності.
Капітальний ремонт дамби та розчищення ставка в Новоселівці не є першочерговою та нагальною потребою для громади і не врятує жителів сіл від шкідливого впливу екозабруднювачів. Це звичайна схема, за якою освоюються кошти екологічного фонду.
Виглядає вона так: є кошти від сплати екологічного податку, які потрібно спрямувати лише на виконання певних робіт по покращенню екологічної ситуації, і є зацікавлена особа, яка реєструє під ці роботи компанію. Зареєстрована компанія, звісно, не без допомоги людей, що мають владні повноваження і що приймають рішення, отримує підряд на виконання робіт по покращенню екологічної ситуації. Зазвичай, ці проекти звучать дуже красиво та екологічно: відновлення сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану ставка, покращення водності та екологічного стану русла ріки, відновлення гідрологічного режиму водойми та ін.
По факту це, частіше за все, роботи з бетонування набережних, будівництво підпорних стінок, підняття та перевезення донного мулу, засипання та укріплення берегів. Звісно, роботи робляться і в деяких випадках вони дають результат. Просто якість цих робіт не завжди відповідає розцінкам та й доцільність впровадження проектів не завжди виправдана.
За твердженням вчених Дніпропетровщини, наймасштабніша проблема України – це річка Інгулець. Як зазначають фахівці, глобальну проблему відродження та оздоровлення екосистеми точкова розчищення русла не вирішує, бо це процес не природній, а відмивання грошей.
Думку вчених можна послухати тут.
Яскравий наприклад – розчищення водойми та будівництво бетонної набережної з чудовим видом на відстійники та червоний дим Арселору. Роботи виконувались на замовлення Дніпропетровського обласного управління водних ресурсів (так до 2018 року називався Регіональний офіс водних ресурсів у Дніпропетровській області) – це якраз і було «відновлення гідрологічного режиму водойм Дзержинського району м. Кривий Ріг».
Проект було віднесено до екологічних, фінансувався він коштом екологічного фонду, а його реалізація в 2017 році коштувала бюджету більше 50 млн. грн.
Роботи виконувала криворізька компанія ПП «Універсалгазбут». Подейкують, що справжній власник підрядної організації Сергій Ларіоненко пов’язаний із якоюсь дуже поважною персоною в Кабміні, тому і має преференції при отриманні таких гарних екопідрядів. Але перевірити це вже на жаль неможливо. Бо після здачі об’єкту, десь в 2019 році, ПП «Універсалгазбут» переписали на якогось киянина Валерія Захарченка, що має у власності більше 700 організацій, а через рік просто ліквідували. Після ліквідації у компанії залишилася купа судових справ.
Тим не менш, тільки з січня 2017 по квітень 2018 рік ПП «Універсалгазбут» встигло отримати від Регіонального офісу водних ресурсів Дніпропетровської області 17 успішних замовлень на загальну суму 260 млн. грн. і взагалі «натендерило» на півмільярда гривень.
До речі, ПП «Універсалгазбут» встигло попрацювати і в селищі Новолатівка, де компанія за 28 млн. грн. витягала муляку з річки Інгулець.
Додамо, що системне впровадження подібних екопроектів розпочалося за часів головування Дніпровською ОДА Валентином Резніченком та його радника на громадських засадах Юрія Голіка. Саме тоді поставили процес “відмивання” коштів екологічного фонду на потік, відбивалися від допитливих екоактивістів та активно насаджували тезу про необхідність такої роботи.
Взяти до прикладу “шоу екскаваторів”, на яких в 2017 році піарилися в Дніпровський ОДА. Журналісти з’ясували, що вся техніка ПП «Універсалгазбут», яка приймала участь у “шоу” виявилася орендованою.
Тобто фірма, що отримувала багатомільйонні підряди, не мала свого спеціалізованого обладнання для роботи.
ПП «Універсалгазбут» сконало, але справа по відмиванню екологічних коштів продовжує жити. З’являються нові фірми і нові проекти відновлення ставків, покращення русел річок та розчищення водойм.
Як і переможець Новолатівського тендеру ТОВ «Гарантстройінвест».
Компанію було засновано в вересні 2018 року. Спочатку вона мала прописку в місці масової реєстрації в Києві. За даними аналітичної платформи YouControl, за адресою 04116, м.Київ, Шевченківський район, провулок Тбіліський, будинок 4/10 прописано 328 компаній.
Згодом компанія «переїхала» в місто Миронівка Київської області. Власником та засновником фірми ТОВ «Гарантстройінвест» вказаний Ігор Анатолійович Петухов.
І знаєте, Ігор Петухов мешкає у Кривому Розі. Він проживає в звичайній багатоповерхівці на мкрн. Зарічний. Цей керівник фірми вже потрапив із скандалом у п’яному вигляді в поле зору правоохоронців.
Екопроект, під який, власне, і створювали ТОВ «Гарантстройінвест», – масштабний капітальний ремонт набережної річки Саксагань в Покровському районі Кривого Рогу. Ці роботи мали б коштувати 280 млн. грн. Замовником також був Регіональний офіс водних ресурсів, але війна скасувала плани по «закатуванню в бетон» сотень мільйонів з екологічного фонду.
Цікаво, що за ТОВ «Гарантстройінвест» знову стирчать вуха власника ліквідованого ПП «Універсалгазбут» Ларіоненка. За документами з тендерів, в яких приймає участь компанія, ТОВ «Гарантстройінвест» теж не має власної спецтехніки для робіт, а орендує її у фірми Ларіоненка ТОВ «Охоронне агентство Бастіон».
Новолатівський тендер отримав гучний резонанс – про капітальний ремонт ставка написало багато блогерів та ЗМІ. Напевно тому потенційний підрядник ТОВ «Гарантстройінвест» вирішив не ризикувати, «відморозився» і не надав на вимогу замовника якийсь несуттєвий документ “про обґрунтування та розрахунок витрат з найму житла на 1 людину 7 20 грн.”
26 липня на підставі невиконання цієї вимоги про усунення невідповідностей пропозицію ТОВ «Гарантстройінвест» було відхилено. І замовник, і потенційних підрядник красиво вийшли із цієї екоісторії. Скоріше за все, закупівлю буде скасовано. Що буде далі з коштами екологічного фонду – нам невідомо.
І традиційно назвемо імена посадовців, дотичних до цієї тендерної історії.
Новолатівську сільську раду Криворізького району Дніпропетровської області, на території якої розташовано ставок, базу відпочинку та санаторій, з 2016 року очолює Олександр Зубрій. Це була його ініціатива щодо відновлення ставка.
Регіональний офіс водних ресурсів у Дніпропетровській області підпорядковується Державному агентству водних ресурсів України. Дніпровським офісом керує Андрій Хитров.
Він пройшов шлях від керівника водоканалу Кам’янського до голови обласного офісу водних ресурсів. Хитров послідовно балотувався до місцевих органів влади від партії Регіонів, “Опозиційного блоку” та Блоку Вілкула “Українська перспектива”. Був офіційним спостерігачем кандидата на пост президента Олександра Вілкула на виборах в 2020 році.
Leave a Reply