Державні тендери. Крок до прозорості

НОВИНИ

У Кривому Розі за проєкт рекультивації сміттєвого полігону заплатять 1,5 мільйона гривень

29 серпня Департамент розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради оголосив закупівлю робіт вартістю майже 1,5 млн. грн. з розробки проєктно-кошторисної документації та проходження комплексної експертизи по об’єкту: “Рекультивація полігону складування твердих побутових відходів з місцем розташування: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Центрально-Міський район, район колишньої шахти “Валявко-Південна” (нове будівництво)”.
Закупівля проведена без використання електронної системи «Прозорро», тобто без конкурентної боротьби.
Замовник віддав підряд на розробку проєктно-кошторисної документації компанії ТОВ «Злато-буд» з Київщини. Згідно інформації в закупівлі, проектування та проходження комплексної експертизи планують завершити до 20 грудня 2023 року.
При цьому текст договору в закупівлі не опубліковано.
Рекультивація – це штучне відновлення родючості грунту і рослинного покриву після техногенного порушення природи. Саме до таких проблемних місць належать території, вкриті товстим шаром сміття.
Площа сміттєвого полігону в районі колишньої шахти “Валявко-Південна” у Кривому Розі складає 7,5 га. Це другий за площею діючий полігон в місті, на який з 2017 року вивозять побутові відходи з частини Металургійного, Центрально-Міського та Інгулецького районів міста.
Вивезенням твердих побутових відходів в Кривому Розі займається ТОВ «Екоспецтранс», і полігони міста знаходяться в оренді у цього сміттєвого монополіста.
Сміттєві звалища Кривого Рогу – і в районі колишньої шахти “Валявко-Південна”, і в районі шахти «Криворізька» (колишня шахта «Родіна»), не відповідають нормам законодавства, бо не передбачають сортування відходів. Саме тому вони мають бути закриті та рекультивовані до 2025 року.
Ще в 2021 році Державна екологічна інспекція провела перевірку полігонів. Екоінспектори зафіксували, що проектна потужність полігонів вичерпана і вони переповнені, дозволів на складування відходів та нових паспортів на місця видання відходів від Дніпропетровської обласної державної адміністрації вони не отримали. Про всі порушення, які виявила перевірка, писали місцеві ЗМІ.
Тоді ж у 2021 році міська влада намагалася розпочати рекультивацію сміттєвого полігону в районі шахти «Валявко-Південна». Для земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:523:0007 міська влада затвердила містобудівні умови та обмеження. Документ тут.
Після отримання цього документу можна було починати розробку проекту.
Але гроші на виготовлення проєктно-кошторисної документації рекультивації полігону твердих побутових відходів в районі шахти «Валявко-Південна» у Центрально-Міському районі міські депутати міськради погодили тільки в лютому 2023 року.
Додамо, що у звіті з виконання Міської екологічної програми за І півріччя 2023 року, який було оприлюднено у середині серпня, сказано, що розробка проектної документації з рекультивації полігону твердих побутових відходів в районі шахти «Валявко-Південна» вже здійснюється.
Виконавець проектувальних робіт з рекультивації ТОВ «Злато-буд». Компанія має 34 види діяльності. Засновник та директор компанії Печений Володимир Леонідович. Він оформлений також як фізособа-підприємець.
Володимир Печений має сертифікат еколога-аудитора. Він також працює на кафедрі екологічного аудиту та технологій захисту довкілля Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, де керівником кафедри значиться Тарас Іващенко.
1 серпня 2023 року ФОП Печений отримав замовлення на 1,5 млн. грн. від Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації на розробку Регіонального плану управління відходами у Кіровоградській області. Конкуренції цього разу також не було.
Згідно тендерної документації, еколог-підприємець Володимир Печений долучив до виконання підряду своїх колег по кафедрі – Григорія Шматкова, Володимира Шустя та Інну Громову (Денисенко).
Засновником Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління є Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Ректором навчального закладу є Олександр Бондар. Він, до речі, був науковим консультантом Іващенка, коли той в 2021 році захищав дисертацію.
І Печений, і Іващенко, І Бондар пов’язані також через ТОВ Науковий парк Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління “Міжнародний інститут зелених інновацій та інвестицій”, де ректор Бондар зазначений засновником, завкафедрою Іващенко ще донедавна був директором, а науковець Печений вказаний серед власників. Ця організація до червня 2023 року називалась ТОВ “Науковий парк ДЕА “Чорнобиль” і виходила не тендери, у якості спаринг-партнера Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління.
А ще Держакадемія замовляла послуги у фірми доньки Печеного юристки Валерії Чабаненко.
На громадських засадах ректор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Бондар є помічником народної депутатки Олени Криворучкіної.
Олена Володимирівна балотувалася по виборчому округу Кривого Рогу від політичної партії «Слуга народу” і позиціонувала себе як екологиня. В Верховній Раді отримала посаду заступниці голови екокомітету.
Додамо, що в 2021 році ТОВ «Злато-буд» Володимира Печеного також примудрялося брати участь у закупівлях разом із Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління – основним його місцем роботи. Нагадаємо, що такі дії учасників торгів можна трактувати, як тендерну змову.
І наостанок. В 2020 році Служба безпеки України та Нацполіція викрила одного з керівників Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління на отриманні хабара. За повідомленням правоохоронців, держслужбовець налагодив протиправний механізм отримання грошей від представників комерційних структур. За різні суми грошей посадовець сприяв формальному проведенню планових та позапланових перевірок працівниками Державної екологічної інспекції столичного округу.
Мова йде про проректора академії Миколу Мовчана. На суді він повністю визнав свою провину, щиро розкаявся, сплатив штраф та продовжує собі і далі працювати в навчальному закладі
Не виключаємо, що київський науковець, який отримав підряд на рекультивацію криворізького сміттєвого полігону, дійсно зробить фаховий проект. Нас в цій історії тривожать непрозорість, зв’язок з публічною персоною, участь у сумнівних проектах та відсутність конкуренції, на яких ми і закцентували увагу, бо саме ці складові несуть певні корупційні ризики. Продовжуємо працювати задля ефективності процесу закупівель!

Leave a Reply