22 грудня Виконавчий комітет Криворізької міської ради повідомив про намір укласти договір вартістю 27,7 млн. грн. на охорону об’єктів із КП «Криворізька муніципальна гвардія».
Про це повідомляється в системі «Прозорро».
Закупівля проведена за процедурою «Відкриті торги з особливостями». Очікувана вартість охоронних послуг 27 млн. 687 тис. 414 грн. 60 коп.
Згідно тендерної документації, замовник планує охороняти такі об’єкти:
- Адміністративну будівлю, пл. Молодіжна, 1 та прилеглу до адмінбудівлі територію.
- Адміністративну будівлю, пр. Металургів, 36б.
- Будівлю архівного відділу, та прилеглу до нього територію у тому числі й огорожу.
- Приміщення Управління з питань реєстрації виконкому Криворізької міської ради на площі Праці, 1
Для охорони всіх будівель необхідно надавати 27 осіб персоналу щодня.
На торги подали пропозиції дві компанії:
- ТОВ «Альфа СБ» з Дніпра – 21 млн.767 тис. 660 грн.
- Місцеве КП «Криворізька муніципальна гвардія» – 27 млн. 685 тис. 797 грн. 30 коп.
Пропозиція дніпрян виявилася дешевшою і дозволяла зекономити бюджету 5,9 млн. грн. Але її було відхилено, бо замовника не задовольнила надана довідка щодо кількості персоналу компанії, який буде залучено безпосередньо для надання послуг з охорони об’єктів. Виконком вимагав у компанії з Дніпра повністю укомплектований штат для роботи в Кривому Розі.
До пропозиції КП «Криворізька муніципальна гвардія» у криворізьких чиновників питань не було. Сьогодні компанія в очікуванні підписання договору.
ТОВ «Альфа СБ» працює в сфері надання охоронних послуг 12 років. Власник компанії дніпрянин Роман Олійник. Йому також належать фірми ТОВ «Вівчар Придніпров’я», ТОВ «Заможне сільське господарство» та ТОВ «Нікопольський рибокомбінат».
ТОВ «Альфа СБ» працює по всій країні та має в активі підписаних договорів на 92 млн. грн. Головний замовник послуг компанії Акціонерне товариство «Укрпошта».
КП «Криворізька муніципальна гвардія» теж створено 12 років тому. Власник підприємства – Криворізька міська рада.
Розташована компанія за адресою бульвар Вечірній, 1Д. Керівник Валерій Брасло. Він тривалий час був начальником дільниці у рідному КП, а з 10 травня 2022 року був призначений на посаду керівника, через те, що попередній очільник компанії Сергій Степанюк пішов на фронт. Про «подвиги» Степанюка в цивільному житті можна почитати тут.
Цікаво, що Степанюк вказаний керівником співзвучного за назвою громадської організації – Громадське формування з охорони громадського порядку та державного кордону «Спеціалізований підрозділ сприяння поліції. «Криворізька гвардія», що була зареєстрована через два місяці після утворення КП «Криворізька муніципальна гвардія» та веде діяльність як приватна охоронна служба. Прописані гвардійці за адресою бульвар Вечірній, 1А, тобто по сусідству із комунальними муніципалами.
Першим керівником обох охоронних організацій був покійний нині Олександр Голяков.
Як пише видання «Українська правда», Голяков усе життя прослужив в органах МВС. Перед виходом на пенсію вступив у лави Партії регіонів, став депутатом Саксаганської райради міста Кривий Ріг.
Під час Євромайдану Голяков паралельно з КП “Криворізька муніципальна гвардія” очолював ГО “Криворізька гвардія”, члени якої “допомагали” місцевій міліції “охороняти” міськвиконком. Тобто по суті тоді Голяков одночасно керував криворізькими гвардійцями та “тітушками”. Також під час Революції гідності криворізькі муніципали поїхали як тітушки на київський Майдан.
Загартовані на Антимайдані криворізькі гвардійці-муніципали продовжили свою справу і в стінах виконкому. Вони перешкоджали роботі журналістів, не пропускали відвідувачів на сесії, чинили силовий спротив мирному місцевому населенню та ображали людей.
Після цього за криворізькими муніципалами міцно закріпилася назва «тітушкі Вілкула», а до Голякова приклеїлося прізвисько «тітушковод». В 2016 році Голяков як полковник Нацгвардії відправився на фронт. В 2017 році засновник полку “Азов”, народний депутат 8 скликання Андрій Білецький публічно звинуватив Голякова у сепаратизмі.
Натомість за вірну службу, Голяков отримав звання Почесного громадянина Кривого Рогу. А в 2022 році на честь екс-регіонала та героя Антимайдану Голякова у Кривому Розі було перейменовано вулицю Арзамаську.
Звичайно, криворіжці, чиїм коштом сплачуються послуги охорони місцевих керманичем, неодноразово намагалися позбутися організації, що так зганьбила себе. Але, заручившись підтримкою кишенькової більшості в сесійній залі, петицію Про ліквідацію «Криворізької муніципальної гвардії» Юрій Вілкул просто зняв з розгляду.
КП «Криворізька муніципальна гвардія» продовжує отримувати замовлення від чиновників і має в активі 50 договорів на загальну суму 170,65 млн. грн.
Щороку витрати на охорону виконкому по суті від мешканців громади зростають.
Так, згідно інформації з «Прозорро», починало КП «Криворізька муніципальна гвардія» з 8,2 млн. грн.
В 2018 році послуги муніципалів вже коштували бюджету 9,5 млн. грн, в 2019 – 10 млн. грн., в 2020 – 13,2 млн. грн., в 2021 – 14,2 млн. грн.
В 2022 році апетити охоронців зросли до 19,5 млн.грн., а в 2023 до 24,5 млн. грн.
В 2024 черговий рекорд – 27,7 млн. грн. І це при тому, що ні кількість об’єктів охорони, ні чисельність гвардійців в тендерній документації не змінюються. При цьому рядовий охоронець в КП «Муніципальная гвардія», що працює в нічні зміни та в святкові дні, отримує майже жебрацьку заробітну платню на рівні 7-8 тис. в місяць. Саме така зарплатня вказана в вакансії на сайті robota.ua.
Якщо зазирнути у закупівлі, в яких вигравали муніципали, то можна дізнатися, що на торги разом з КП «Криворізька муніципальна гвардія» подаються конкуренти – професійні приватні охоронні фірми, бувало що й з інших міст, які готові надавати послуги за значно дешевшими тарифами. Але криворізьки чиновники міцно тримаються за своїх перевірених охоронців і завжди відхиляють дешевші пропозиції.
Додамо, що замовлення на охорону громадських об’єктів надає муніципалам не тільки виконком, а й інші департаменти та бюджетні установи міста. Одна з таких співпраць стала в 2019 році привідом для відкриття кримінального провадження № 42019040000000336 за фактом розкрадання бюджетних коштів.
Слідство підозрює, що замовник охоронних послуг – чиновники Департаменту розвитку інфраструктури Кривого Рогу завищували суми фонду оплати праці охоронців-муніципалів та вносили неправдиві відомості до бухгалтерських документів (розгорнуті кошториси та акти виконаних робіт). Досудове розслідування у цій справі все ще триває.
Leave a Reply